Kol Kısalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Kollardaki kısalık aşırı olmadıkça belirgin fonksiyonel problemlere yol açmaz. Kısalık fazla ise veya aynı zamanda omurga sorunlarına bağlı belde sertlik var ise kişi masadan uzanıp bir şeyi alma gibi veya kişisel ihtiyaçlarını gidermede sorunlar yaşayabilir. Genellikle kısalık 5 cm’ yi geçiyorsa veya akondroplazi gibi doğumsal hastalıklara bağlı olarak ileri derece ise uzatma söz konusudur.

Nasıl Tedavi Edilirler ?

kollarin kisaliklari img01

Uzatma ile her iki kol eşit hale getirilebilir. Fonkisyonel ve kozmetik olarak çok iyi sonuçlar elde edilebilir.


kollarin kisaliklari img08

kollarin kisaliklari img09

Akondroplazi hastalığına bağlı olarak boy kısalığı ve kollarda kısalık var (16 yaşında). Önce bacaklar 20 cm uzatıldı. Daha sonra kollardaki kısalık için tedavi başladı. Kollarda genellikle unilateral eksternal fiksatör ile uzatma tercih edilir. Hasta bu sırada günlük ihtiyaçları olan yemek yeme, kitap okuma gibi fonkisyonlarını yapabilir.

A) Tedavi öncesi,

B) Ameliyat sonrası,

C) Uzatma tedavisi devam ederken ve

D) 12 cm’lik kol (humerus) uzatma tedavisi bittikten sonra fonkisyonları ve klinik görünümü görülemekte.


a img01

b img01

c img01

d img01

”Madelung hastalığı” veya kırık sonrası ön kol kemiklerinden bir tanesinin kısa kalması sonucunda el bileği hareketlerinde kısıtlılık veya diğer fonksiyonel kayıplar olabilir.

A) Hastanın kozmetik şikayetler dışında günlük fonksiyonlarında ve araba kullanırken el bileği ağrısı mevcuttu (24 yaşında).

B) Madelung hastalığına bağlı radius kemiğinde kısalık ve açısal bozukluk vardı, bu durum el bileği ekleminde uyumsuzluk oluşturmakta idi. İlizarov eksternal fiksatörü ile kısa ve açısal bozukluk olan radius kemiği uzatıldı. Hasta tedavi süresince günlük aktivitelerini gerçekleştirdi.

C) Tedavi sonunda hastanın şikayetleri geçti ve

D) Fonksiyonları düzeldi.