Kumandalı Uzayabilen Çiviler

Günümüzde kemik uzatma ameliyatları çok küçük ameliyat yaralarından kemiğin içerisine yerleştirilen ve dışarıdan kumanda edilebilen cihazlar ile gerçekleştirilebilmektedir. Klasik uzatma yöntemlerinden farklı olarak tedavi sırasında hastanın konforu ve hareket yeteneği karşılaştırılamayacak kadar fazladır.

Dışarıdan tamamen kontrol edilebilen  ve kemik içerisine yerleştirilebilen uzatma cihazları hastalara konforlu bir uzatma dönemi sağlar. “Precice manyetik rod” teknolojisi dışarıdan tam kontrol sağlar, gerektiğinde kısaltma da yapılabilir. Precice’ın bu özelliği iki bacağın uzatma sonucunda hatasız ve simetrik uzatılmasına olanak tanır. Amerika' dan Ellipse firmasının bir grup konsültan Ortopedi uzmanı ile beraber çalışarak geliştirmiş olduğu Precice manyetik rod teknolojisi dünyada ilk olarak 2011 yılında Türkiye'de Prof.Dr. Metin Küçükkaya tarafından bir hastaya başarıyla uygulandı. Precice teknolojisi bu ilk başarılı uygulamadan 3 ay sonra 2011 Ağustos ayında Amerika Birleşik Devletlerinde FDA onayı aldı. Precice manyetik rod teknolojisini 2016 Ocak ayında bir Amerikan firması olan Nuvasive firması Ellipse firmasından satın aldı.

Günümüzde Precice manyetik rod teknolojisi uzun kemiklerin uzatma cerrahisinde, karmaşık bacak eğriliklerinin tedavisinde, 8 yaşından büyük çocuklarda ve estetik amaçlı boy uzatma cerrahisinde başarı ile kullanılmaktadır.