Estetik Boy Uzatma

estetik boy uzatma gorseli

Estetik boy uzatma cerrahisi nedir?

Hiçbir fonksiyon kaybı olmadan “boy uzatma sanatı” olarak tarif edebiliriz.

Tamamen dışarıdan kontrol edilebilen “Precice manyetik rod teknolojisi” ile estetik amaçlı boy uzatma ameliyatlarını mümkün kılmaktadır.

Kemik uzatma cerrahisi çok uzun zamandır (1903 Codivilla) ortopedik sorunların tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır. Ancak klasik uzatma teknikleri olan İlizarov - eksternal fiksatör yöntemlerinde estetik uzatmadan söz etmek mümkün değildir. Çünkü bu yöntemlerde dışarıdan takılan çivi ve teller cilt üzerinde kalıcı derin izler bırakmaktadır, ayrıca bu teller ve çiviler kasları ve eklem çevresi yapıları da geçerek kemiği tuttukları için eklem sertliklerine yol açmakta ve uzatma miktarını kısıtlamaktadırlar.

Estetik uzatma ameliyatları bir bacağın kısa olduğu eşitsizlik durumlarından farklılıklar gösterir. Kas yapısı- boyu ve kemik boyu normalde mükemmel bir uyum içerisinde çalışır. Kısa bir bacağı diğer bacak ile eşit hale getirmek için yapılan ameliyatlarda kaslar ve diğer yumuşak dokular kolay uyum sağlarlar. Ancak tamamen normal bir kişinin estetik amaçlı uzatma cerrahisi ile uzatılmasında bu uyumun bozulması riski vardır, bu durumda kişi aksamaya başlayabilir ve ciddi sakatlıklar ortaya çıkabilir. Bu göze alınamaz bir risktir. Modern tıp geliştirmiş olduğu, tamamen dışarıdan kontrol edilebilen “Precice manyetik rod teknolojisi” ile estetik amaçlı boy uzatma ameliyatlarını mümkün kılmaktadır.

Estetik Boy Uzatma Ameliyatları Nasıl Yapılıyor?

* Tıbbi değerlendirme ve konsültasyonlar
* Ameliyat ve hastanede kalış (5 gün)
* Uzatma dönemi ve rehabilitasyon (8 cm - 2 ay)
* Konsolidasyon (uzatma bittikten sonra uzatılan bölgede yeni oluşan kemiğin sağlamlaşması için beklenilen dönem - 3 ay)


Estetik Boy Uzatma Ameliyatlarının Risk ve Komplikasyonları Nelerdir?

Kemik uzatma ameliyatları mümkün olan her durumda uzayabilen intramedüller çiviler (Manyetik veya Motorlu) ile uygulanmalıdır. Uzatma sırasında kullanılan cihazların hepsi kemikleri tutar; diğer yumuşak dokular (kaslar, sinirler, damarlar, vb) kemiklere tutunmuş oldukları için uzarlar ayrıca yapılan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarıda buna yardımcı olur.

Uzatma cerrahisinde cildi-kasları-tendonları geçerek kemikleri çivi ve teller aracılığı ile dışarıdan takılarak tutan eksternal fiksatörler kullanıldığında eklem sertlikleri, ciltte ciddi skarlar (kötü kozmetik yara izleri) oluşur. Ayrıca dışarıdan takılan eksternal fiksatörler kötü uygulandığında konforsuzdurlar. Ortopedik sorunların bir kısmında bunlar ihmal edilebilir. Oysa estetik uzatma ameliyatlarında bu gibi sorunlar kabul edilemezler. Estetik uzatma ameliyatlarındaki en büyük risk daha önce aksaması olmayan bir kişinin estetik uzatma ameliyatı sonrası topallamaya başlamasıdır ve bu göze alınamaz bir risktir. Ayrıca bir estetik ameliyat sonrasında ciltte ciddi kalıcı izler kalması durumunda da estetik ameliyattan söz etmek mümkün değildir.

BAŞKA BİR MERKEZDE YAPILMIŞ ESTETİK UZATMA AMELİYATI KOMPLİKASYONU 

cable bone transport

cable bone transport01

A) Başka bir merkezde daha önce hiçbir ortopedik şikayeti olmayan 24 yaşındaki hastaya tamamen estetik amaçlı olarak bacağa dışarıdan takılan eksternal fiksatörler ile boy uzatma ameliyatı uygulanmış ve tedavi başarısız kalmış.

B) Bize başvurduğunda her iki kaval kemiğinde (tibia) eksternal fiksatör ile estetik amaçlı uzatmaya ameliyatı sonrasında gelişmiş kemik eğrilikleri vardı, iki bacak arasında boy farkı vardı, hasta yürüyemiyordu ve ancak tekerlekli sandalye ile mobilize edilebiliyordu. 

C)
Önceki uzatma ameliyatı sırasında çekilmiş röntgende eksternal fiksatör çivisinin kırılmış olduğu ve her iki kaval kemiğinde ciddi eğrilikler oluştuğu görülüyor.  

D,E) Bu durumda en uygun tedavi seçeneğinin Taylor Spatial Frame (bilgisayar yardımlı akıllı fiksatör) sistemi olduğuna karar verdik. Her iki kemik sırası ile tedavi edildi ve her iki bacağın “mekanik aks” ları (vücudun ağırlık merkezinin geçtiği varsayılan çizgi) tekrar düzeltildi. Tedavi toplam 6 ay sürdü.

F,G) Tedavi sonunda hasta tekrar yürüyebilir duruma getirildi ve iş hayatına geri dönebildi.

Diğer uzatma ameliyatlarında görülen risk ve komplikasyonlar estetik uzatma ameliyatlarında görülebilir. Estetik uzatma ameliyatları bacağa dışarıdan takılan eksternal fiksatörler ile yapıldığında göze alınamaz bir başarısızlık riski vardır, bu riskte daha önce hiç topallamayan bir kişinin topallaması riskidir.

Estetik uzatma ameliyatlarına karar aşamasında ve ameliyat öncesi dönemde detaylı ve yoğun bir hazırlık vardır. Bu süreçte ayrıntılı klinik muayeneler yanında ileri radyolojik tetkikler ve şablonlar üzerinde bilgisayar programı yardımlı planlamalar yapılır. Kişinin beklentileri makul olmalı, teknik ve tıbbi olarak da mümkün olmalıdır. Bütün bu detaylı çalışmalar sonrasında teknik olarak hatasız yapılabilir olduğunu anladığımızda, kişinin süreci anlamış olması ve anladığını da anladığımızda estetik uzatma ameliyatlarını başarı ile uygulamaktayız.