Estetik Boy Uzatma Cerrahisi Nedir?

Hiçbir fonksiyon kaybı olmadan “boy uzatma sanatı” olarak tarif edebiliriz.

Tamamen dışarıdan kontrol edilebilen “Precice manyetik rod teknolojisi” ile estetik amaçlı boy uzatma ameliyatlarını mümkün kılmaktadır.

Kemik uzatma cerrahisi çok uzun zamandır (1903 Codivilla) ortopedik sorunların tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır. Ancak klasik uzatma teknikleri olan İlizarov - eksternal fiksatör yöntemlerinde estetik uzatmadan söz etmek mümkün değildir. Çünkü bu yöntemlerde dışarıdan takılan çivi ve teller cilt üzerinde kalıcı derin izler bırakmaktadır, ayrıca bu teller ve çiviler kasları ve eklem çevresi yapıları da geçerek kemiği tuttukları için eklem sertliklerine yol açmakta ve uzatma miktarını kısıtlamaktadırlar.

Estetik uzatma ameliyatları bir bacağın kısa olduğu eşitsizlik durumlarından farklılıklar gösterir. Kas yapısı- boyu ve kemik boyu normalde mükemmel bir uyum içerisinde çalışır. Kısa bir bacağı diğer bacak ile eşit hale getirmek için yapılan ameliyatlarda kaslar ve diğer yumuşak dokular kolay uyum sağlarlar. Ancak tamamen normal bir kişinin estetik amaçlı uzatma cerrahisi ile uzatılmasında bu uyumun bozulması riski vardır, bu durumda kişi aksamaya başlayabilir ve ciddi sakatlıklar ortaya çıkabilir. Bu göze alınamaz bir risktir. Modern tıp geliştirmiş olduğu, tamamen dışarıdan kontrol edilebilen “Precice manyetik rod teknolojisi” ile estetik amaçlı boy uzatma ameliyatlarını mümkün kılmaktadır.