Prof. Dr. Metin Küçükkaya

Metin Küçükkaya 1992 yılında Tıp Fakültesin’den mezun olduktan sonra yoğun olarak “Erişkin ve çocuklarda uzatma ve deformite cerrahisi” konuları ile ilgilenmeye başladı. Özellikle 15 yıl boyunca klasik İlizarov cerrahisi yöntemleri, kompleks ayak deformiteleri, kendisinin tarif ederek geliştirmiş olduğu özel teknikler olan “kablo ile kemik transport tekniği”, “Retrograd intramedüller çivi üzerinden uzatma tekniği” üzerinde çalıştı.

Özel ilgilendiği konular içerisine Ortopedik Travma ve kemik enfeksiyonları, eğri kaynamış veya kaynamamış kırıklar, çocuk ortopedisi, kol ve bacak kısalıkları, protez ameliyatları sonrası ortaya çıkan kısalıklar ve kozmetik boy uzatma ameliyatları girmektedir.

Uzatma ve deformite cerrahisininde kullanılan yeni teknolojilerin geliştirilme ve ilk uygulamalarında görev aldı. “Ellipse” firması tarafından üretilen “Precice manyetik uzatma rod” uzatma çivisinin geliştirilmesinde çalıştı ve bu teknoloji ile 2010 yılında dünyadaki ilk ameliyatı gerçekleştirdi. Halen yeni geliştirilmekte olan akıllı metal teknolojisi ile çalışan “Synoste” uzatma çivisi (synoste.com) projesinde görev almaktadır.

2004 yılında Doçent’lik ünvanı, 2010 yılında ise İstanbul Bilim Üniversitesinde Profesor ünvanı aldı. İlgi alanları deformite cerrahisi, protez cerrahisi, spor yaralanmaları ve omurga cerrahisi olan bir grup ortopedi uzmanı “Ortopedist İstanbul” (ortopedist.com.tr) ile beraber çalışmaktadır. Prof.Dr.Metin Küçükkaya her yıl düzenlenmekte olan “Intercontinental 3D Surgery” kursunun başkanlığı yapmakta, birçok kurs ve topantıya konuşmacı olarak davet edilmektedir, ayrıca “Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği”, “AO Travma”, ve “LLRS-ASAMI-North America” üyesidir.